Tráviaca sústava koní
2. 2. 2012
TRÁVIACA SÚSTAVA
Tráviaca sústava je dutá trubicovitá štruktúra rozprestierajúca sa od vstupu do dutiny ústnej až po konečník. Prijatá potrava musí prejsť mechanickými a chemickými procesmi, ktoré umožnia, aby sa potrava rozštiepila na jednoduché zložky, ktoré sú schopné sa vstrebávať v tenkom čreve a byť tak využité. Proces súvisiaci s týmto spracovaním potravy sa nazýva trávenie. Procest vstupu jednotlivých zložiek potravy cez črevnú stenu a ich vstup do krvi sa nazýva vstrevávanie, alebo resorpcia.
Dutina ústna
V dutine ústnej dochádza k príjmu potravy a začína sa tu jej mechanické spracovanie. Spolu s mechanickým rozrušením prijatej potravy tu dochádza k jej premiešavaniu so slinami. Denná produkcia slín závisí na druhu a konzistencii krmiva a pohybuje sa medzi 20 – 40 litrami. Sliny zvlhčujú sliznicu dutiny ústnej , čím zabraňujú jej vysychaniu a chránia ju pred mechanickým poranením hrubými časticami krmiva. Zvlhčujú potravu a uľahčujú tak jej prehĺtanie, taktiež ju rozpúšťajú. Obsahujú enzým ptyalín, ktorý štiepi škrob na maltózu a v podstate tak zahajujú proces trávenia. Zuby slúžia k príjmu a k mechanickému spracovávaniu potravy. Cicavce majú štyri druhy zubov, ktoré sa líšia umiestnením a funkciou. Rezáky sú v dutine ústnej najviac vpredu a používajú sa najmä na odhryzávanie potravy. Za nimi vyrastájú špičiaky. Ich tvar umožňuje trhanie a oddeľovanie potravy na jednotlivé kúsky. Tieto zuby chýbajú v mliečnom chrupe a tiež v trvalom chrupe kobýl a skoro kastrovaných žrebcov. Za nimi sú stoličky, ktoré slúžia na rozomielanie potravy. Mliečny chrup koňa má celkom 28 zubov, trvalý 40 u žrebca a 36 u kobyly. Kôň prijímané krmivo veľmi dôkladne rozomiela. Na jedno sústo vykoná až 30 – 60 žuvacích pohybov trvajúcich 20 – 50 sekúnd. Počet žuvacích pohybov je určovaný chuťou zvieraťa a zložením prijímaného krmiva. Napr. 1 kg ovsa kôň spracuje v priemera za 10 – 20 minút, 1 kg sena za pol až trištvrte hodiny.
Žalúdok
Z dutiny ústnej postupuje prijatá potrava cez hltan a pečeň do žalúdku. Dolný úsek pečene vstupuje do žalúdku pod ostrým uhlom, čo koňom neumožňuje vracanie. Žalúdok slúži ku zhromažďovaniu a prechodnému zadržiavaniu potravy a jej premiešavaniu sa so žalúdočnou šťavou, čo je počiatkom trávenia. Denne sa v žalúdku koňa vylúči asi 30 litrov tráviacich štiav. Zvláštnosťou u koňa je nízky obsah kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave (0,14%), ktorá má skôr zásadité až neutrálne pH. To vytvára v hornej časti žalúdku dobré podmienky pre trávenie sacharidov. Naopak bielkoviny sú z veľkej časti trávené až v spodných častiach žalúdku, kde je vylučovaná kyselina chlorovodíková a pepsinogén. Kapacita žalúdku koňa je v porovnaní s ostatnými bylynožravcami veľmi malá. Tvorí iba 8% z celkového objemu tráviaceho traktu. Pri 500 kg vážiacom koňovi má žalúdok objem asi 9 litrov. Pretože žalúdok zohráva veľkú funkciu pri trávení mlieka, je kapacita žalúdku mladých žriebät väčšia ako u dospelých koní.
Tenké črevo
Obsah žalúdku sa po spracovaní dostáva do tenkého čreva. Tenké črevo u koňa je dlhé 18 – 24 m a jeho kapacita je zhruba 70 litrov. Trávenina je tu zmiešavaná s pankreatickou šťavou a žlčom a dochádza tu ku tráveniu sacharidov, tukov a bielkovín. Potrava prechádza tenkým črevom 1 až 8 hodín.
Hrubé črevo
V hrubom čreve sa uskutočňuje bakteriálny rozklad a spätné vstrebávanie elektrolytov a vody. V slepom vaku hrubého čreva, ktoré anatomicky zodpovedá hrubému črevu človeka, žijú miliardy baktérií, kvasiniek a prvokov, ktoré štiepia čiastočky potravy a premieňajú ich na využiteľné zdroje energie, mirobiálny proteín, vitamíny skupiny B a plyny. Dochádza tu predovšetkým k fermentácii vlákniny, celulózy, nestrávených proteínov a sacharidov. Syntéza bakteriálneho proteínu a vitamínov je obmedzená v prípade, že kôň má vysoko koncentrovanú diétu, alebo je pod vplyvom stresu či vysokej fyzickej záťaže. Týmto koňom by preto mali byť podávané krmivá obsahujúce veľmi kvalitný proteín a prídavok vitamínov skupiny B. Hrubé črevo zahŕňa 65% celého tráviaceho traktu a u dospelého koňa s hmotnosťou 500 kg má objem 65 – 75 litrov. Spolu so slepým črevom pojme 90 až 115 litrov tekutiny. Pasáž tráveniny týmto úsekom zažívacieho traktu trvá napr. pri sene až 60 hodín.
Tráviaci systém koňa je prispôsobený pre priebežný – nepretržitý príjem krmiva, ale nie je vhodný pre jednorázový príjem väčšieho množstva kŕmnej dávky. Veľké dávky jadra skŕmené v krátkom čase sa nestačia rozštiepiť a stráviť v tenkom čreve a prejdú ako sacharidy do hrubého a slepého čreva. V zadnej časti zažívacieho traktu môže rýchla fementácia sacharidov mikroorganizmami vyústiť do širokej škály zdravotných problémov zahŕňajúcich napr. koliky a zápchy. Kone by z tohto dôvodu mali byť kŕmené často a v malých dávkach.