Minerálne látky
2. 2. 2012
MINERÁLNE LÁTKY
Minerálne látky delíme podľa ich zastúpenia v živočíšnom organizme na makroprvky a mikroprvky. Makroprvky – vápnik, fosfor, sodík, draslík, chlór a horčík, sú v živočíšnom organizme zastúpené vo väčšom množstve a kôň ich tiež viac potrebuje. Mikrporvky zaujímajú v organizme podstatne menšie množstvo.
Vápnik a fosfor
Vápnik a fosfor
Vápnik a fosfor patria medzi najdôležitejšie makroprvky v organizme zvierat. Tieto dva prvky sa najvýraznejšou mierou podieľajú na stavbe kostných tkanív organizmu. Preto je ich metabolizmus veľmi dôležitý pre prenatálny aj postnatálny vývoj. Vápnik je najrozšírenejším prvkom v organizme. Viac ako 98% vápniku sa nachádza v kostiach a zuboch, prevažne vo forme hydroxyapatitu (fosfáty, karbonáty) a predstavuje 37% kostí. Asi 1,5% vápniku sa nachádza v mäkkých tkanivách. Vápnik s fosforom sa uplatňujú najmä pri tvorbe a mineralizácii kostí a zubov. Vápnik sa ukladá v kostiach v priebehu osifikácie chrupavky. Mobilizovateľná časť vápniku sa ukladá v hubovitej časti kostí, kde je aj najintenzívnejšia výmena kalcia medzi kosťami a kvou. Vápnik sa významne uplatňuje tiež pri metabolizme ostatných minerálnych látok (Mg, P, Na, Al, Zn, Mn). Zastáva dôležitú úlohu pri aktivácii niektorých enzýmov a hormónov, v permeabilite bunečných membrán a procese zrážania krvi. Spolu s ostatnými elektrolytmi sa zúčasťňuje na regulácii neurosvalovej dráždivosti a pri svalových kontrakciách. Fosfor má okrem svojej významnej úlohy pri tvorbe kostí a zubov aj ďalšie funkcie. Nachádza sa vo všetkých bunkách, pretože je súčasťou nukleových kyselín, fosforoproteínov a fosfolipidov. Je potrebný pre fosforyláciu a oxidáciu mnohých dôležitých enzýmov. Deficit vápniku, alebo jeho kolísavosť majú za následok ochorenie kostrovej sústavy, deformity kostí a ochorenia kĺbov. Pri kobylách v laktácii vyvoláva nedostatok vápniku osteoporózu, alebo odvápnenie. Nedostatok fosforu spôsobuje nechuť prijímať potravu, s čím je spojené chudnutie a neplodnosť.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 20 – 40 g vápniku a 15 – 30 g fosforu. Potrebné množstvo vápniku ale závisí aj na veku koňa, zložení kŕmnej dávky a pracovnom zaťažení. Viac vápniku potrebujú žrebné a laktujúce kobyly, žriebätá a rastúce kone, kone v športovej záťaži – predovšetkým skokové kone a kone kŕmené pastvou s vyšším obsahom kyslích látok. Potreba fosforu vzrastá s intenzitou práce koňa.
Sodík
Spoločne s draslíkom a chlórom radíme sodík medzi tzv. ionty, alebo elektrolyty. Ich hlavnou funkciou je udržovanie stálosti vnútorného prostredia a vodnej rovnováhy. Sodík je hlavným kationóm mimobunkovej tekutiny a je najvýznamnejším iontom vnútorného prostredia. Udržuje krvný a osmotický tlak, podieľa sa na udržovaní správneho pH a vodnej rovnováhy organizmu. Zasahuje aj do metabolizmu ostatných minerálnych látok. Spoločne s draslíkom má dôležitú úlohu pri nervosvalových kontrakciách. Pomer sodíku a draslíku by mal byť 0,5 : 1. Prekročenie tohoto pomeru znižuje funkčnosť čriev, srdca, svalových a nervových tkanív. Kone získavajú sodík predovšetkým vo forme NaCl, z potravy rastlinného pôvodu. Sodík je vo veľkom množstve vylučovaný potom. Nedostatok sodíku v organizme sa prejavuje zhoršenou chuťou k žrádlu, zníženou výkonnosťou, svalovou slabosťou a zvýšeným potením. Srsť koní s nedostatkom sodíku je bez lesku, zježená, kone majú tendenciu olizovať žľaby a iné zvieratá. Nadbytok soli je naopak vysoko toxický a môže viesť až ku smrti zvieraťa.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 25 -50 g. Potrebné množstvo závisí na pracovnom zaťažení a strátách sodíku potom. Pri suplementácii sodíku musí mať kôň vždy k dispozícii dostatočné množstvo pitnej vody.
Draslík
Draslík je v organizme zastúpený v pomerne vysokom množstve. Najviac je ho obsiahnutého v svaloch, v črevných krvinkách a pečeni. Má význam pre normálnu funkciu nervovej sústavy, pre metabolizmus sacharidov, acidobazickú rovnováhu a pre metabolizmus kyslíku v mozgu. Draslík je v dostatočnom množstve zastúpený v krmivách rastlinného pôvodu. Jeho nedostatok je neobvyklý, môže sa vyskytnúť pri intenzívnom potení pri dlhotrvajúcej fyzickej záťaži. Prípadný nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, akumuláciou tekutín, poruchou nervového systému a obličiek.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): okolo 30 g denne. Množstvo závisí na stratách potom, t.j. na intenzite práce, teplote a vlhkosti prostredia.
Chlór
Chlór je potrebný najviac pre normálnu produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku koňa. Pri jeho nedostatku sa znižuje sekrécia a znižuje sa schopnosť trávenia bielkovín. Metabolizmus chlóru je spojený s metabolizmom sodíku. Podobne ako sa sodík vylučuje predovšetkým prostredníctvom potu a preto jeho nedostatok môže nastať zvyčajne pri intenzívnej práci spojenej s intenzívnym potením. Nadbytok chlóru naopak môže spôsobovať poruchy acidobazickej rovnováhy a spôsobovať zakyslenie organizmu koňa. Chlór dodávame predovšetkým prostredníctvom solných lizov.
Denná doporučená dávka sa nestanovuje.
Hořčík
Horčík zohráva nepostrádateľnú úlohu v základných bunečných reakciách. Je nevyhnutný pre normálnu funkciu svalových a nervových tkanív, tiež pre činnosť srdca a celkový obehový systém. Je nevyhnutný pre priebeh viac ako 300 enzymatických reakcií, ktorými reguluje metabolizmus bielkovín, sacharidov, lipidov a nukleových kyselín. Pri intenzívnom tréningu dochádza k veľkým stratám horčíku. Nedostatok sa prejavuje psychickou nevyrovnanosťou koňa, zvýšenou dráždivosťou až svalovými kŕčmi. Zdrojom horčíku je najmä zelená pastva, pretože horčík je súčasťou zeleného farbiva – chlorofylu.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 7,5 – 14 g denne. Potreba vzrastá so zvyšujúcou sa fyzickou záťažou.
Síra
Síra sa nachádza vo všetkých tkanivách organizmu a je súčasťou niektorých aminokyselín alebo zlúčenín, ktoré majú dôležitú úlohu v premene a využití živín. Sôležitá je aj pre kvalitnú kopytnú rohovinu a kvalitu srsti
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 15 – 20 g. Do organizmu je síra dodávaná prostredníctvom kvalitných bielkovín s dostatočným množstvom sírnych aminokyselín.
Železo
Železo je nevyhnutné predovšetkým pre tvorbu črevných krviniek, zúčastňuje sa na prenose kyslíku a je tým pádom nevyhnutné pre správne okysličovanie organizmu. Železo sa ukladá v slezine, kostnej dreni a pečeni. Prítomnosť vitamínu C napomáha jeho vstrebávaniu v tenkom čreve. Väčšiu spotrebu železa majú intenzívne zaťažované kone, mladé kone a žrebné a kojace kobyly. Na železo sú bohaté motýľokvetné rastliny a jadrové krmivo. Jeho nedostatok spôsobuje chudokrvnosť.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): podľa fyzickej záťaže 800 – 1000 mg denne.
Meď
Je obsiahnutá v krvi, obličkách, pečeni, mozgu aj vo svalových tkanivách. Zúčastňuje sa pri kvotvorbe. Mladé kone majú zvýšenú potrebu medi. Pri trvalom nadbytku ale môže dochádzať k jej hromadeniu, čo má na organizmus koňa nepriaznivý vplyv.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 70 mg denne, mladé kone v raste 20 – 50 mg/kg krmiva.
Mangán
Mangán
Mangán má pozitívny vplyv na rast, vývoj a reprodukčné funkcie zvierat. Je súčasťou mnohých enzýmov a je dôležitý pre krvotvorbu. Určitý vplyv má aj na stavbu kostí. Nadbytok mangánu je škodlivý, môže znižovať využitie železa a spôsobiť tak anémiu. Na mangán sú bohaté pšetničné otruby, obsiahnutý je ale aj v zelenej pastve.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 200 - 400 mg denne.
Zinok
Zinok sa vo veľkom množstve nachádza v pečeni, sperme, svalstve a kostiach, koži a rohovine kopýt. Ovplyvňuje činnosť slinivky brušnej, má funkciu pri metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín, aktivuje pohlavné hormóny. Jeho nedostatok spôsobuje predovšetkým poruchy kože, srsti a kopytnej rohoviny. Znižuje sa výkonnosť, zviera je náchylné k infekciám, dochádza k pomalému hojeniu rán, môžu sa objavovať aj poruchy plodnosti. Vstrebateľnosť zinku znižuje nadbytok vápniku.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 250 -500 mg denne.
Jód
Najväčšie množstvo obsahuje v organizme koňa štítna žlaza. Jeho množsvo silne kolísa v závislosti na veku, pohlaví a fyziologickom stave. Jeho nedostatok vedie k poruche funkcie a zníženiu tvorby tyroxínu. Spomaľuje sa látková premena. Nadbytok vápniku a fosforu znižuje obsah jódu v krvi. Má vplyv na vývoj srsti zvierat, zvyšuje utilizáciu dusíku, má vplyv tiež na centrálnu nervovú sústavu. Pri nedostatku jódu sa rodia málo životaschopné žriebätá, neskôr sa prejavujú poruchy rastu, kone majú nekvalitnú srsť a môžu sa vyskytovať vodnaté opuchy.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 1 - 2 mg denne.
Kobalt
Kobalt má vplyv na látkovú premenu, rast zvierat, kvotvorbu a činnosť mnohých enzýmov. Je súčasťou vitamínu B12. Hlavné zásoby kobaltu sú v pečeni, svaloch, slezine a pľúcach. Kobalt zvyšuje syntézu bielkovín vo svaloch, asimiláciu dusíku a zintenzívňuje látkovú premenu.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 1 mg denne.
Selén
Selén pôsobí ako silný antioxidant a chráni tkanivá pred pôsobením škodlivých voľných radikálov. Podporuje stavbu a funkciu svalstva. Obohacovaním kŕmnej dávky o selén možno podporovať svalú funkciu a liečiť rôzne ochorenia svalov, či im predchádzať. Metabolizmus selénu je úzko spojený s metabolizmom vitamínu E. Selén je zasúpený aj v enzýme zúčastňujúceho sa premeny hormónov štítnej žľazy na ktívnu formu tyroxínu, ktorý má plyv na metabolizmus (vývoj a rast organizmu). Selén uchováva elasticitu tkanív, spomaľuje starnutie a zvyšuje odolnosť tkanív proti oxidácii. Je nevyhnutný pre tkanivové dýchanie, chráni pečeň pred nekrózou a svalové a srdcové tkanivá pred dystrofiou. Ukaujú sa aj ďalšie biologické funkcie selénu, ako vplyv na vývoj a mobilitu spermií, ovplyvnenie imunity a celkový priaznivý vplyv na reprodukciu a plodnosť. Významnú úlohu zohráva už vo vnútromaternicovom vývoji žriebät. Pretože selén prechádza placentou, môžeme obohatením kŕmnej dávky kobyly predchádzať jeho nedostatku pri narodení, ktorý sa prejavuje svalovou slabosťou, ataxiou, obrnami, uľahnutím, alebo nechuťou a nemožnosťou sa napiť z vemena matky.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 1 - 3 mg denne. Vyššie nároky majú žrebné a kojace kobyly a intenzívne sportovo zaťažované kone.
Fluór
Najviac fluóru sa hromadí v kostiach, zuboch a chlpoch. Fluór sa podieľa na metabolizme vápnika a sacharidov. Jeho nadbytok pôsobí škodlivo a môže nastať pri skrmovaní nekvalitných fosfátov (napr. kŕmneho superfosfátu). Nadbytočné množstvo fluóru sa ukladá v kostiach, zuboch, vznikajú tak exostózy a tvrdnutie tkanív. Zvýšené množstvo tiež spôsobuje zmeny na zubnej sklovine, ktorá je krehčia a ľahšie sa láme.
Denná doporučená dávka (pre 500 kg koňa): 500 mg denne.